2011. július 22., péntek

Gunsmith Project: DIY Silencer Inner Modul Mod ....avagy hogyan töltsük feleslegesen az időnket a tervező asztal mellett :)

Mielött újabb mámoros SRC G36 genIII tesztbe kezdenék, megosztom veletek Gaberán kollega oknyomozó riportját ami…. hááát… az első gyakorlatias megoldások után igencsak elméleti síkon közelíti meg és fejtegeti a hangtompító építés lehetséges megoldásait. Akinek nincs otthon számítógép vezérelt CO2-s lézere, ezernyi CAD programja és a NASA-tól lopott jó néhány csillagháborús Alien-írtó agyzsibbasztó csili-vili megmunkáló berendezések armadája egy rabszolgáktól hemzsegő geCi nagy gyárban…………az neki se álljon. (az apró, dölt, kövér kis mondatocskák egyfajta véleménynyilvánítási kényszer részemről... nehogy már szabadon garázdálkodhasson bárki a blogomon)

Íme:

Kezdetek
Körülbelül egy évvel ezelőtt elegem lett a szivacs hangtompító belsőkből, mivel sem hangcsökkentési teljesítményben, sem mérnöki tervezésben nem hozzák az elvárt szintet (mérnöki tervezés..azannyja!, nem ám vasfűrész, műanyagcső és szigetelő szalag) . Azonnal tervezőasztalhoz ültem. Mint ahogy a kollega az előző cikkben megírta, hogy működnek az éles fegyverekben a hangtompítók, hasonló elveken kezdtem el morfondírozni airsoftosabb formában.

Fogtam a szivacs belsőt és nagy ívben a szemét tároló egységbe juttattam (kib@xtam a kukába) (ugye..ahelyett hogy nekem adta volna azt a kincset). Tolómérő kézbe és kezdődött is a méricskélés. Gábor gyerek kitalálta, hogy ő bizony akkor is többkamrás hangtompítót épít! Az első tervek felvázolása után akadályba ütköztem. A tompító belső átmérője csupán 37.5mm, hossza pedig 200mm. Ekkora területen belül elég neccesen tudnék moduláris rendszert kitalálni – gondoltam. (persze nekem házkörül található anyagokból sikerült egy ennél kisebb hangtompítóba csinálnom modult J ) Az volt a célom, hogy kikísérletezzem a kamrák méretét, ami a leginkább csökkentik a hanghatást. Végül a cégnél található CO2 lézert vettem szárnyaim és használatom alá. J (azt már nem is meri megemlíteni hogy még a fegyveréből kilépő légtömeg hangfrekvenciáját is megmérte hogy a kamrákat a helyes hullámhosszra tudja méretezni a legjobb tompítás érdekében :S, de folytasd csak szakítalak meg…. )

A kezdeti terv az volt, hogy gumi karikákat vágok, hiszen az eredeti tompítóban is gumi lamellák lassítják a lövedéket és fogják fel a gázok áramlását. A 6mm-es BB-nek 11mm helyet hagytam, reméltem, hogy a hop-hatás miatt a lövedék nem csapódik majd bele egyik lamella szélébe sem, és nem térül el a pályáról. Még mindig nyitva maradt a kérdés, hogy mivel tartsam távol egymástól a lamellákat, ami puha és rugalmas anyag és elfér 4cm helyen. Sajnos ebben a béta verzióban visszatértem a szivacskarikákhoz. A belső lukat kitágítottam rajtuk, 
így gyakorlatilag szivacsfalú gumigyűrűkkel elválasztott kamrák jöttek létre.


A teszt
Egy két hónapig ezzel a setuppal játszottam. Sajnos többször is előfordult, hogy a belső szivacskarikák afoszlás miatt eldeformálódott a belső rész, ezért a BB lepattant egy épp az útjába lógó darabkától, vagy az elválasztó lamellák fordultak el kissé. Sajnos némi szívás után rájöttem, hogy ez nem egészen járható út.

Megvilágosodás
Ültem az irodában és plexiből vagdostam bőszen élmegvilágított névtáblákat. Kollegám közben falra szerelhető névjegykártya rendszert kerestett plexiből! Na mondom olyat még nem is láttam nézzük csak meg a neten. Gyakorlatilag egy plexilapokból kivágott kis fiókrendszerről szólt a történet. Azonnal végigszaladt az agyamon, hogy ez megoldás lehet. Ismét leültem a 3d tervezőprogram mellé (..ezt mondtam az elején!) és némi tervezgetés után meg is született a „gyermek”.

Konklúzió
Már az első tesztek alkalmával bebizonyosodott, hogy elég jól csökkenti a kilépő hangot. A tartókeret segítségével megszűntek a belógó cafatok és egyéb nem kívánatos dolgok is. Gyakorlatilag sikerült létrehoznom egy elég jó hibamentesen (nálam hibamentes) működő rendszert.


Brainstorming
Nyár van… Meleg van… Többanpos játék van…. Éjszakai játék van…. Tracer nincs….
Gyártsunk hutu (hop-up tracer unit) –t! Kiált fel némely csapattárs. És csinálják is, és működik is. És kint lógnak mindenféle vezetékek meg hopkamra szétfúrkálás meg gányolás-taknyolás. Ettől tudok megbolondulni. NEKEM NE LÓGJON SEMMI A FEGYVEREN KÍVÜL AMI NEM ODAVALÓ!!!! Milyen vezetékek lógnak pl egy éles M4-n??? Akkor vegyünk inkább tracert hangtompítót! (na… most kezdődik a mérnöki CAD-ezős, időpocsékolós barmolás)
Amikor megláttam egy tracer unit árát, gyakorlatilag a pofámról úgy olvadt le a mosoly, mint csirkéről a tolla forrázás után. Mondom ez nem pálya, ilyet inkább csinálok valahogy, mert én szeretek barkácsolni (nem gányolni!). (hááát na… …izé… ö ö ö… APS, M16 előagy, HK416, stb. J ) Egye fene megnézem belefér e a hangtompítómba.

Első  akadály
Szép meg nemes dolog tracert kitalálni, na de mivel hajtjuk meg? Mivel herótom van a kint lógó cuccoktól ilyenről szó sem lehetett. Gondolkodtam, hogy beleszuszakolok 4db AAA elemet ebbe a kis fémcsőbe, de vajmi kevés esélyt láttam arra, hogy ez sikerülne. Ismét leültem a tervezőasztal mellé, (co2 lézer, tervezőasztal, co2 lézer, tervezőasztal….. az enyém már világít) aminek meg is lett az eredménye. Pár mérés és némi gondolkodás után kezdett felfutni az optimizmusom és a jókedvem. Mégis befér oda az a 4 elem. Már csak egy IR kapunak kell elférni, elektronikának, és valami naaaaagyon naaagyon fényesnek. Sajnos ez a projekt jelenleg itt van jegelve. Az alkatrészek ELMÉLETBEN! elférnek, viszont egyenlőre nem találtam megfelelő fényforrást (nyugi a tuti. EtioPAC majd szabályozza… lesz 120lumenes teljesítmény LED), és sajnos mivel elektronikai analfabéta vagyok, nem tudok egy IR kaput sem működésre bírni. Még szerencse, hogy van elektronikával foglalkozó csapattárs, akivel összedugjuk a buksinkat majd gondolkodni.(a Yeti meg a Jokerman, itt én nem szerepelek hála istenJAddig is a platform tökéletesítését végeztem. Eddig így néz ki a történet.


Gábor, köszönjük a cikket!

...az elektronika építése során elfüstölt alkatrészekről és felgyújtott munkaasztalokról természtesen beszámolunk, és ha sikerült kitalálnunk és megépítenünk egy olcsó és legfőképp működő hangtompítós tracer modult azonnal közzé tesszük!

EtioPAC & GABERÁN out

2 megjegyzés:

  1. Bakker, Boborján, ha a több napi agyalás helyett megkérdezel, biztos elmeséltem volna, hogy az éles PBSZ belseje is ilyen...

    VálaszTörlés
  2. (mérnöki tervezés..azannyja!, nem ám vasfűrész, műanyagcső és szigetelő szalag)
    De nemám! Csillagharcos cadprogram :D lézer meg plexi! Első a precizitás!

    (ugye..ahelyett hogy nekem adta volna azt a kincset)
    Foszlott darabokra, nem sokat értél volna vele, meg akkor még azt sem tudtad mi az hogy tracer :D

    (persze nekem házkörül található anyagokból sikerült egy ennél kisebb hangtompítóba csinálnom modult J )
    A 10 db ledet + no-elektronikát + külső áramot nem nevezném modulnak :D inkább lámpának

    (azt már nem is meri megemlíteni hogy még a fegyveréből kilépő légtömeg hangfrekvenciáját is megmérte hogy a kamrákat a helyes hullámhosszra tudja méretezni a legjobb tompítás érdekében :S, de folytasd csak szakítalak meg…. )
    Még jó. Mondtam, hogy első a precíz tervezés! :P

    (hááát na… …izé… ö ö ö… APS, M16 előagy, HK416, stb. J )
    Azok kérlek kevés kutatás utáni elhamarkodott szárnypróbálgatások voltak :D

    (co2 lézer, tervezőasztal, co2 lézer, tervezőasztal….. az enyém már világít)
    A folyamatok között majdnem egy év telt el, de egy sima led-et azért én is bekötök, hogy világítson :D

    VálaszTörlés