A MOSFET vezérlés különös misztikum az airsofterek számára…. mindenkinek kell, vagy mindenki azt hiszi, hogy kell neki… mindenkinél füstül, ég, robban, szikrát hány és kellő képen érdekes jelenségeket tud produkálni…
…na de vajon mennyire hasznos, valóban kell-e, ha igen mire….és főleg hogy érdemes csinálni. Ebben kis ízes írásban némi szarkasztikus poétizmussal szeretném megosztani saját tapasztalataim, kiegészíteni vagy kijavítani pár hiedelmet és legendát.
Még mielőtt mindenki nekiesne a cikk olvasásának hogy „na vajon mit tudhat még ez az okos tojás” , ajánlanám figyelmébe bevezetésképpen az alábbi cikket. Ha valaki nekiáll otthon forrasztgatni, vezetékezni és fegyvert szétdönteni akkor e cikk alapján tegye első nekifutásra:
az első elektronikákhoz amiket építettem én is innen merítettem megoldásokat és ötleteket. Én mindenképpen FETpárti vagyok, mert jól észrevehető teljesítménynövekedés költözik féltett kincsünkbe és az addigi nyúlós, erőtlenebb ujjmozdulatra csak félig záró kapcsoló okozta „fél-elsütés” eltűnik. Kíméli az akksit a mindig pontos és teljes impulzusleadás, egészségesebben dolgoztatja a motort… …és hát azért kérem szépen a 21. században élünk, így aztán nem baj, ha némi szaktudás is költözi a fegyvereinkbe és nemcsak rugó, valamint hop-gumi cserélgetésből áll a fegyver tuning. Ráadásul szerelői szempontból mindig is kihívást jelent bizonyos rugóerőhöz/tűzgyorsasághoz és elvárt teljesítményhez megtalálni a megfelelő motor/akksi kombinációt, ami egy igen kényes egyensúlytánc, viszont FETünk remekül kibékíti az ellentéteket és könnyedebb mozgásteret enged.
Röviden:
MosFet-k elektronikai célja, hogy kapcsolóként funkcionáljanak az áramkörökben. Sajátságuk és legfőképpen legfontosabb tulajdonságuk hogy mindig ugyanakkora impulzus kapcsolnak ugyanolyan hosszan ugyanolyan periódusban. Mára már több tízezer fajtájuk létezik és szinte bármilyen kapcsolástechnikai problémát meg lehet velük oldani.
Az áramkör, ami a fegyvereinkbe van a lehető legprimitívebb. Kapcsoló, fogyasztó, áramforrás. Ezzel nem is lenne semmi probléma, ellenben a kapcsolónknak minden alkalommal teljes terhelést kell(ene) kapcsolnia, viszont a mechanikus megoldásánál fogva a kapcsolókés és kapcsolótest réz felületeinek közeledése közben csodás áthúzó szikrák, kisülés-ívek keletkeznek…. …mint amikor belecsap a nagypapa szilvafájába a villám aztán a cirmos macska meg kiugrik a bundájából félelmében. Ennek az áramkörnek a kisülések és szikrák okozta veszteségek miatt a hatásfoka olyan 50-70százalék. Nem a legtutibb megoldás sem az akksi sem a motor számára.
És akkor jön az isteni szikra és a szaki szakértelme, hogy hogyan is építsünk jó hatásfokú áramkört, védjük ki az áramköri veszteségeket, és hosszabb életet biztosítsunk a géppityu belének. Megoldás: egy tökéletesen záró és nyitó kapcsoló. Na ehhez kell a Mosfet. A mosfet áramköri beépítésével számos előnyhöz jutunk. A nagy áramok és a valódi terhelés már kizárólag a mosfet-n fog keresztülmenni és a kapcsolónk kizárólag egy jeladó szerepét látja el ami „utasítja” a mosfet-t hogy nyisson és zárjon. A beépítést követően tapasztalható tűzgyorsaság növekedés és jóval határozottabb elsütés, kisebb áramfogyasztás, és nagyobb motor erő annak köszönhető, hogy a mosfet tulajdonságainál fogva közel 100 százalékos hatásfokúra tornássza fel az áramkörünket. Eltűnnek a motor veszteségei és mindig teljes teljesítményen tud futni, amitől a rugót is jobban rántja. Emellett mivel mindig szabályos és egyenletes impulzust adunk a rendszernek érthető hogy gyorsabb is lesz a fegyver és a kapcsolási késés is igencsak lerövidül.
Ha beszereled vagy beszerelteted, kihasználhatod a meglévő motortartalékot, takarékosabb lesz az akksid, szebben muzsikál a fegyvered. Ellenben az elektronikai előnyökön hátrányai is vannak. Az áramkör bonyolításával az addig primitíven megbízható elektromos remekmű igencsak instabillá tud válni, ha rosszul építjük be, rossz akksit használunk, rosszul szigetelünk.
„ÉS AKKOR MIÉRT FÜSTÖL EL A MOSFETEM?” „AZÉRT KISPAJTÁS MERT A MOSFETNEK VAN EGY MINIMÁLIS KAPCSOLÁSI FESZÜLTSÉGE, AMI MINDIG KELL AHHOZ ,HOGY TUDJON NYITNI ÉS ZÁRNI. EZ TÍPUSTÓL FÜGGŐEN 3-5Volt KÖZÖTT VÁLTOZIK, ÉS AMIKOR A UTOLJÁRA 2HÓNAPJA TÖLTÖTT CELLAHIBÁS SOK ÉVES SZAR KÍNAI AKKSIT RÁDUGOD, NEM KAP ELÉG ÁRAMOT ÉS SZÉPEN MEGSÜTI MAGÁT. AZTÁN MEG AZÉRT MERT A NAGY FORRASZTGATÁSOK KÖZBEN NEM VESSZÜK ÉSZRE, HOGY A FORRASZTÓ-ÓN HAJSZÁLVÉKONY KIS HIDACSKÁT CSINÁL A REMEGŐ KEZÜNKTŐL A FETEK LÁBAIK KÖZÖTT ÉS CSINÁLUNK EGY JÓ KIS RÖVIDZÁRAT. (MINDIG KELL ZSUGORCSŐ A LÁBAKRA A SZIGETELÉS MIATT) MÁSIK ÉRDEKES DOLOG A TESTELÉSI HIBA! A MOSTET HÁTSÓ FÉM LAPJÁNAK SEMMILYEN FÉM FELÜLETHEZ NEM SZABAD ÉRNIE MERT TESTPONTÁ VÁLIK ÉS A FEGYVER FÉM ALKATRÉSZEIN KERESZTÜL CSODÁSAN TUD ÖNMAGÁVAL RÖVIDZÁRAT CSINÁLNI
Általában a melegedéseknek és robbanásoknak egészen egyszerű elektronikai hibái vannak.
A fetek azért szeretnek lipo akksikkal működni, mert a liponak állandó áramleadása van és a lipoőr még azelőtt elkezd sípolni, hogy megvédje az akksit mielőtt a fet már nem tudna kapcsolni. Ellenben a teljesen más áramleadási karakterisztikával rendelkező NiMh akksik képesek még pár voltocskával is hergyákosan rángatgatni a motort, a FETünk meg szép fehér füsttel molekuláira sül, mint a picsa…
FET vezérlés másik közkedvelt felhasználási célja, hogy a nagy kapacitású akkumulátorok az áramköri kiegyensúlyozatlanságok miatt (szikra a kapcsolón) képesek szénné égetni azok felületeit, hiszen egy izmosabb 11.1-s lipo akár 60-80Amper indító áramerősséggel akar végigcikázni a szorgos kis kínai tini lányok szereléstől kérgesedett keze között beforrasztott vezetékeken. Valójában itt alkalmazható igazán a MOSFET, hogy tehermentesítse a kapcsolót és átvegye a szerepét. Általánosa bevett szokás hogy lipohoz azonnal kell FET. Hellyel, közzel ez igaz is. Az alacsonyabb feszültségű pl 7.4-s lipokhoz nem feltétlenül szükséges… nálunk a 2db M4-s és 3db AK is tökéletesen működik vele hónapok óta FET nélkül (a lipok 15 és 20C-sek). Ellenben a 11.1-s lipohoz már erősen ajánlott, nálunk 3játék alatt égett el a tűzkapcsoló egy M4ben a túl nagy kapacitású akksi okozta kisülésívek miatt.
A fent említett cikkben szereplő szimpla FET megoldás tökéletesen alkalmas arra, hogy tökéletesítsük, tuningoljuk elektronikánkat, feszesebben működjön a motor hajtotta mechanika és precízebb legyen az elsütés.
Az AB FET természetesen már bonyolultabb szerkezet viszont előnye hogy mindig ugyanabban az elülső vagy hátsó állásban állítja meg a dugattyúnkat és a fegyver lövéskor mindig teljes ciklusban fog lőni, nem fog félig húzott állapotból csapódni előre. Valamint a jel megszűnésével a motort is azonnal megállítja a megfelelő állásban így a tehetetlenségből származó túlpörgést is ki tudjuk küszöbölni. DMR építéshez és nagy tűzgyorsaságú fegyverekhez én ajánlom.
Hogy csinálom én:
…eleinte elégnek tartottam a fenti cikkben szereplő megoldások megépítését ám jött a szokásos elégedetlenség némi csillapíthatatlan intuitív personal szubjekcióval átitatva, hogy „csináljuk mi ezt kicsit profibban”. Ennek az eredménye lett a nemrég legyártatott panelek, amikre forrasztva az alkatrészeket kicsit komolyabban lehet építgetni. A cél egyszerű volt, elkerülni a melléforrasztásokat, zárlatokat, letörő és elhajló FET lábakat valamint némi nívót is adni körültekintő szerelési munkának….
Íme:
Felhasznált alkatrészek:
A panelek:
Sünök forrasztás előtt:
Sünök forrasztás után:
Nullszéria várja kedves vásárlóit:
én is ugyanazokat az alkatrészeket használom mint amiket a cikkben is olvashattok annyi különbséggel hogy a 30k ohmos ellenállás helyet és 11k-t használok, hogy a FET had menjen combos üzemi teljesítményen.
Azért a történet nem ér véget némi önfényezéstől ittasan többszörösen összetett virágnyelven íródott mondatocskák után. Hát mégis miket csináltam eddig?
A sort a saját Cyma M14-m kezdte, aminek első nekifutásra sikerült tűz és füstokádó sárkánnyá alakulnia ám a szomszéd szobában található „varázsló” (aki édesapám és 40elektronikai tapasztalata igen érdekes dolgok megépítésére sarkallja) már könnyűszerrel tudta korrigálni a hibákat: „jaj fiam, nem tudsz kapcsolási rajzot olvasni, fordítsd meg talán” puff neki… aztán jött még 3 darab M14 immár már alvó és békés sárkányokkal a belsejében. Amik azóta is tökéletesen működnek. Aztán következett több M4-s némi custom elhelyezéssel helyhiány miatt és pár Mp5-s és AKsu is. Na… TM mp5k-ba helyet csinálni, bevezetékezni úgy hogy közben még működjön is és össze is lehessen rakni, na az szép mutatvány volt, de sikerült ugyanis a MOSFET vezérlés sajátossága hogy az addig 2-2 szál vezeték helyett 3 szál megy a FET-be és 2szál megy belőle az akksiba…. Nos a legtöbb fegyvertervező vágott szemű kis mangabuzi nem kifejezetten hagy elég helyet egy újabb szál vezetéknek!!!!!!!!!!!
Volt egy különös eset: kedves művész úr kollegánk G&G M4-se ami olyan öreg mint ő maga J… jött hozzám FET-beépítésre mert a csapatban éppen a „FETET-FETET-FETET-FETET” mániákus és csillapíthatatlan ikaroszi tűz égett. Beszerelem, kipróbálom: „jézusom mi ez… nem volt ez ilyen gyors!” nos a Fettel együtt sikerült egy nagynyomatékú SHS motort is elrejteni ami igencsak jó választásnak tűnt miután rendesen működött…. Nos a 9,6-s Mándl-féle versenyakksival mint a gázturbina úgy tekerte a teljesen gyári belsőt… 1400lövés/perc…. „Óóóóó” mondom… itt már nem állunk meg…. kell egy 11.1-s lipo… hát lett… hát 1640 lövés/perc-et sikerült kisajtolni a nagy nyomatékű (nem nagy sebességű) gyári áttételezésű fogaskerekeken robogó old-gunból….
Még a Zsír-panda is ájultan vágódott hanyatt az ámulattól…. Ő ilyet még nem látott! Hallott már Csabi barátunk „Jézus” nevű M4esétől 1300-at de az szelíd szonett ehhez képest
Egészségügyi okokból úgy döntöttünk, no meg a tulaj nem kicsi ijedtségére látva a mechanikai terhelést és hallva az egy összefüggő morajlássá dühödt sorozatlövés hangját hogy a 7,4-s lipo is bőven sok lesz. Majd később ki is szereltük a bestiális EtioP.A.C. remeket… mivel már igen komoly hűtőbordát kellett szerelni a FET-re…ugyanis mint később a Varázsló választ adott kérdéseinkre, sikerült egy sorozathibás FET-et használni, ami némi tüzes élvezet árán kicsit jobban működött az elvártnál :D
A bekötésről, vezetékezésről és megfelelő szigetelésről valamint elhelyezésről és leadott teljesítményről már egy beépítést bemutató bejegyzésben olvashattok hamarosan természetesen már előre jól eltervezett szarkasztikus és nem kevésbé egyesek számára örültségnek tűnő humorral. „EtioP.A.C strikes back” JJJ
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése